Rajskie Malediwy

Turkusowa woda, huśtawki na palmach, delfiny, rafy koralowe, przepiękne plaże i widoki jak ze snów… To wszystko i wiele więcej zobaczycie na rajskich Malediwach! Nurkowanie z rekinami wielorybimi, a może spokojny snorkelingPiknik na wyspie, czy na sandbanku? Romantyczna kolacja na plaży, czy wycieczka do resortu do domków na wodzie? Atrakcje oraz plan wycieczki dopasujemy do Twoich oczekiwań, więc każdy znajdzie coś dla siebie – w końcu to raj, ale nie możemy obiecać, że nie będziecie chcieli stąd wracać….

Pogoda

Na Malediwach występuje klimat tropikalny monsunowy. Teoretycznie mamy dwie pory: suchą deszczową, jednak ze względu na zmiany klimatyczne nie można ich już tak dokładnie określić. Przyjmuje się, że pora sucha trwa od listopada do kwietnia. Jednak opady w porze deszczowej, mimo, że są obfite i gwałtowne, to nie trwają zbyt długo. Temperatura przez cały rok jest w zasadzie taka sama – waha się pomiędzy 32 a 34 stopni Celsjusza. Wilgotność powietrza także raczej nie zmienia się i oscyluje wokół 80%. Co ważne - temperatura wody to przez cały rok ok. 28 stopni Celsjusza.

Religia i obyczaje​

Malediwy są wyznaniową republiką Islamu. Prawa i zasady zapisane w Koranie ustanawiają obowiązujące prawo. Jakie na przykład? Między innymi: alkohol na całych Malediwach jest nielegalny, zakazany jest również jego wwóz na teren Malediwów (ale spokojnie - znaleziony alkohol zabierany jest na granicy w depozyt, który można przy wylocie odebrać). Wyjątkiem tej reguły są resorty i łodzie safari, które dysponują specjalnymi pozwoleniami, więc tylko tam można zakupić i spożywać alkohol. Ważnym punktem jest także to, że na lokalnych wyspach wydzielane są oddzielne plaże, na których wolno opalać się w bikini.

Kuchnia Malediwów​

Malediwy nie mają w tak naprawdę żadnych własnych upraw (poza kokosem). Skutkuje to tym, że tradycyjna kuchnia nie jest zbyt bogata. Wbrew pozorom, Malediwy nie obfitują również w owoce morza, poza rybami, występują tu langusty (zwane lobsterami) i ośmiornice. Nie ma tu jednak małży, krewetek itd. Mimo to, z tych niewielu składników, Malediwy (także dzięki bliskości Sri lanki i Indii) wykształciły naprawdę ciekawą kuchnię, głównie opartą o ryby i kokos oraz niezliczoną ilość aromatycznych przypraw. Warto spróbować nie tylko świeżo złowionych ryb z grilla, ale także curry na mleku kokosowym, smażone makarony z mięsem lub warzywami i oczywiście tropikalne owoce. Na w większości wysp, właściciele guesthousów serwują europejskie dania jak np. spaghetti. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Lokalne wyspy

Wypoczynek w większości znajdziecie tu w guesthousach.  Wyspy są raczej niewielkie, spokojnie obejdziesz je w kilkadziesiąt minut, a na plażę dotrzesz spacerkiem w 5-10 minut. Największym plusem lokalnych wysp, jest obcowanie z lokalnymi obyczajami i codziennym życiem lokalnych mieszkańców. Możesz także spróbować prawdziwiej wyspiarskiej kuchni, czy skorzystać z licznych atrakcji jak np.: snorkeling na rafach koralowych, wycieczka na Sand bank lub Picnic Island, nurkowanie z rekinami wielorybimi czy mantami, rejsy, podczas których można oglądać dzikie delfiny, czy połów ryb tradycyjną metodą z Malediwów. Na większości wysp znajdują się też centra sportów wodnych, w których możesz wypożyczyć skutery wodne, wziąć lekcje surfingu i wiele innych.

Resorty

Resorty to inaczej zamknięte ośrodki, hotele zajmujące całą wyspę. Właśnie tam możesz znaleźć wille na wodzie, baseny, animacje. Tu również dostępny jest alkohol, podawana jest wieprzowina, jak również można swobodnie chodzić w bikini.

To są zdecydowanie ogromne plusy resortów, jednak każdy medal ma dwie strony, a w tym przypadku jest to brak kontaktu z lokalną kulturą, kuchnią, czy po prostu – monotonia. Oczywiście każdy z nas potrzebuje innej formy wypoczynku, więc dla tych, którzy szukają spokoju i pięknych widoków – resort będzie idealnym rozwiązaniem. 

Hangnaameedhoo

Thinadhoo

Zarezerwuj swoje rajskie wakacje już dziś

Wypełnij formularz i pojedź na wakacje życia!