FAQ Sri Lanka

Sri Lanka ma klimat równikowy, więc jest dość wilgotno, a temperatury oscylują wokół 30 stopni. Pogoda praktycznie przez cały rok jest taka sama. Klimat jest dość zróżnicowany jak na wielkość wyspy. Sri Lanka jest pod wpływem dwóch różnych monsunów. Jednocześnie oznacza to, że w jakiejś części zawsze panuje dobra pogoda – jeśli na południu pada deszcz, na wschodzie będzie piękne słońce i odwrotnie. Przyjmuje się, że w czerwcu i lipcu można spodziewać się największej ilości opadów, jednak ze względu na globalne zmiany klimatu trudno przewidzieć, czy faktycznie tak się stanie. Mimo to deszcze są zwykle krótkie i ciepłe, po których znów pojawia się słońce. Dlatego Sri Lankę można odwiedzać o każdej porze roku.

Sri Lanka mimo swoich niewielkich rozmiarów jest bardzo różnorodna. Nawet jeśli chodzi o ukształtowanie terenu, po obu stronach wyspy są góry, rzeki, jeziora, lasy deszczowe, wodospady, plantacje herbaty, różne plaże, a całość jest oczywiście otoczona oceanem. Oprócz tego na samej wyspie można zobaczyć wiele świątyń buddyjskich i hinduistycznych, antyczne pałace, antyczne miasta, posągi Buddy oraz zabytki architektury kolonialnej. Wszystko to w otoczeniu piękna przyrody, bogatej flory i fauny, wielu parków narodowych, w których można spotkać żywe słonie, lamparty, małpy i setki gatunków ptaków w ich naturalnym środowisku. Dlatego najlepszą i polecaną formą zwiedzania Sri Lanki są wycieczki objazdowe zakończone kilkudniowym wypoczynkiem na jednej z plaż.

W górach (trekking, plantacje herbaty) jest zdecydowanie chłodniej. Zalecamy zabranie cieplejszych ubrań i kurtki przeciwdeszczowej. Zabierz ze sobą również wygodne, lekkie buty (bez klapek). Polecamy również zabrać ze sobą lekki plecak lub coś do przechowywania najważniejszych rzeczy, prowiantu na drogę i wody. Na wszelki wypadek lepiej mieć przejściówki do kontaktów i powerbanków. Krem do opalania z wysokim SPF 50 lub wyższym powinien być niezbędny. Warto mieć ze sobą środek odstraszający komary, ale tani, lokalny i skuteczny spray lub krem można kupić bez problemu na miejscu.

Każdy funkcjonuje i reaguje inaczej. Ze względu na np. pikantne jedzenie i zmianę flory bakteryjnej zalecamy zabranie ze sobą leków na niestrawność lub biegunkę oraz chroniących przewód pokarmowy m.in. elektrolity i probiotyki. Koniecznie weź coś łagodzącego na oparzenia, np. pantenol, plastry kukurydziane i coś na ewentualne przeziębienie. Ważnym elementem apteczki może być również maść na stłuczenia czy bóle stawów.

Najważniejszy jest paszport ważny przynajmniej 6 miesięcy od daty wjazdu. Najlepiej aplikować o wizę online 7-10 dni przed przyjazdem (https://www.srilankaevisa.lk/), potwierdzenie zostanie wysłane na Twój e-mail, który należy wydrukować i na wszelki wypadek zabrać ze sobą. Zalecamy aplikowanie na stronie rządowej (link powyżej), aby uniknąć dodatkowych kosztów dla pośredników. Na dziś opłata za wizę online na 30 dni wynosi 40 USD za osobę (+ok.18$ za koszty transakcyjne płatność kartą). Można także wykupić wizę na lotnisku za 60 USD.

To zależy od kraju, z którego pochodzisz. Możesz to sprawdzić na swoich rządowych stronach internetowych. 

Na Sri Lance w pokoju i harmonii żyją wyznawcy 4 religii. Głównym jest buddyzm (około 70%), następnie hinduizm (około 13%), chrześcijaństwo (około 10%) i islam (około 7%).

Zwiedzając świątynię należy zakryć ramiona i kolana, wystarczy zwykły t-shirt i szorty lub spódnica przed kolano. Do świątyni wchodzimy bez butów – zwiedzać można tylko boso, dlatego zalecamy zabranie ze sobą pary skarpet. W świątyni w Dambulli poruszanie się pomiędzy jaskiniami wymaga przejścia kilkunastu metrów boso po ciemnym kamieniu, który w ciągu dnia mocno nagrzewa się od słońca, a bez skarpetek może być bolesnym przeżyciem dla stóp. Ciekawostka: Buddyści odwiedzający świątynię często ubrani są na biało.

W większości hoteli tak, ale w malutkich, rodzinnych hotelach czy pensjonatach może nie być. Zalecamy zakup lokalnej karty SIM na lotnisku z pakietem internetowym.

Można go kupić od razu na lotnisku, po wyjściu z bagażem do hali przylotów, gdzie znajdują się stanowiska wszystkich operatorów. Najpopularniejszy jest Dialog. Karta SIM kosztuje 1300 rupii (około 15 zł) i ma około 5 GB internetu na start.

Jest to rupia lankijska (LKR).

Zalecamy nie wymieniać całości od razu po przyjeździe. Na lotnisku wymień trochę na pierwsze dni, a w trakcie pobytu na trasie można znaleźć wiele miejsc, które oferują znacznie korzystniejszy kurs wymiany. Warto jednak obserwować jak zmienia się kurs waluty i wymieniać raczej na bieżąco. Pamiętaj jednak, że im wyższy nominał, tym wyższy kurs wymiany. Nie są to bardzo znaczące różnice, ale za banknot 100 USD można dostać trochę więcej niż np. 5 x 20 USD.

Niestety nie, z bankomatów można wypłacać tylko rupie lankijskie.

Tak, jak w całej Azji – banki nie skupują starszych banknotów (dlatego hotel czy sklep może odmówić przyjęcia takiego banknotu). To samo dotyczy tych, które mają jakieś wady – przetarcia, rysy, zagięcia itp. Najlepiej mieć ładne nowe dolary z niebieskim paskiem.

Gniazdka są brytyjskie – na 3 otwory – w tej chwili standardowe otwory są prostokątne, ale w hotelach są starsze typy otworów okrągłych. Napięcie na stykach wynosi 230 V.

Tak, zwłaszcza wieczorem. Ilość oczywiście zależy od regionu, ale nie jest to duży problem.

Nie ma ryzyka malarii, ale bardzo rzadko zdarza się denga.

Uznaniowych napiwków zawsze warto udzielić np. kierowcy, na safari, czy przewodnikowi po lesie deszczowym. Dlatego zalecamy posiadanie drobnych drobnych w rupiach lankijskich, np. 100, 200, 500 banknotów.

Oprócz standardowych magnesów i innych bibelotów polecamy zabrać do domu pyszną herbatę. Najlepiej kupić ją bezpośrednio na plantacjach herbaty w sklepie, gdzie można znaleźć herbaty z wielu plantacji, co nie jest możliwe w innych częściach wyspy (plantacje wysyłają ją do Kolombo na aukcje, gdzie jest licytowana, mieszana przez producentów i w tej formie trafia do znanych nam sklepów).
Dodatkowo warto zaopatrzyć się w przyprawy, np. Ceylon cynamon (najwyżej oceniany na świecie), pieprz, kardamon, chilli, kozieradka, imbir, czy szeroka gama mieszanek curry to doskonały pomysł na prezent dla bliskich oraz na zaopatrzenie własnej kuchni.
Oprócz tego polecamy pamiątki kulturowe takie jak ręcznie robione bransoletki, statuetki Buddy, hinduskie sari czy lankijskie maski chroniące przed złymi duchami lub zyskające przychylność dobrych duchów.
Nie zapominajmy, że Sri Lanka położona jest na bardzo bogatych złożach kamieni szlachetnych i półszlachetnych – nie zabraknie tu biżuterii i ręcznie robionych kamieni